تجهیزات قالیشویی

ماشین آلات و تجهیزات قالیشویی مورد نیاز کدامند؟

مطالبی که در ادامه می آید صرفه نظر از نوع کارخانه قالیشویی در کل شرایطی عمومی و حداقلی را بیان میکند که برای فعالیت قالیشویی مورد نیاز است و غیر از موارد جزئی در هر دو حالت سنتی و یا صنعتی کارگاه قالیشویی ، تجهیزات و ماشین آلات قالیشویی مورد استفاده یکسان است.

شرایط عمومی و مشترک بین تمامی قالیشویی ها:

فضای کار قالیشویی

به طور معمول هر کارخانه قالیشویی به حداقل میزانی فضای کار نیاز دارد .برآورد فضای مورد نیاز تقریبی برای کار قالیشویی را می توان با در نظر گرفتن معیارهای زیر انجام داد :

 • فضای تخلیه و بارگیری فرش
 • فضایی جهت بررسی اولیه و بسته بندی نهایی فرش
 • فضای شستشوی دستی فرش با کف سازی مناسب ( در مواردی که شستن مکانیزه ممکن نیست)
 • فضایی برای نصب داربست جهت خشک کردن کامل فرش در هوای آزاد
 • فضای مسقف برای ماشین آلات قالیشویی (ترجیحا بدون دیوار جهت خروج رطوبت بالا)
 • فضای اضافی به عنوان انبار ، امور دفتری و …

تاسیسات آبکشی

رعایت برخی نکات در ابتدای شروع فعالیت قالیشویی موجب آسودگی خاطر در آینده خواهد شد . یکی از آن موارد تاسیسات آبکشی در قالیشویی است . در آینده نه چندان دور همزمان با پیشرفت کار قالیشویی نیاز به تعداد بیشتری از ماشین آلات قالیشویی اجتناب ناپذیر خواهد بود .بنابراین پیش بینی انشعابات آبکشی برای دستگاه های مختلف مانند آبگیرها و دستگاه قالیشویی همچنین آبروهای تعبیه شده در کف کارگاه ، این نیاز ها را در آینده برطرف می کند.
مسئله دیگر پیش بینی مخزن ذخیره آب است تا جوابگوی سرعت مصرف دستگاه قالیشویی را داشته باشد.

فرچه های دستی

در انواع متنوعی تولید می شوند و برخی از آنها در کنار دستگاه قالیشویی اتومات یک نیاز همیشگی به حساب می آید زیرا فرش هایی که امکان شستشو با دستگاه اتومات را ندارند ، با برسهای دستی می توان شست. در ادامه لیستی از انواع رایج به اختصار آمده است:

 • فرچه دستی 2 برسه ( در هر قالیشویی نیاز است)
 • پولیشر دستی (که همان نقش فرچه طولی را در دستگاه اتومات دارد)
 • شلاق زن دستی (که کمتر استفاده و کاربرد دارد و احتمالا به فرش آسیب می رساند)

دستگاه خاکگیر فرش

در صورتی که قبل از شروع به شستشو استفاده شود بر روی کیفیت شستشو نیز تاثیر مثبت دارد . مخصوصا در مورد فرش هایی که یا خیلی آلودگی دارن و یا تا بحال شسته نشده اند.
انواع موجود در بازار آن:

 • نوع دورانی
 • نوع ضربه ای

ترولی

بر خلاف قیمت پایین خود کاربرد زیادی خصوصا در قالیشویی هایی که به دستگاه قالیشویی اتومات مجهز هستند دارد. جابجایی فرش های سنگین و پر آب بین خروجی دستگاه اتومات و آبگیر لوله ای و پس از خروج از آبگیر کار طاقت فرسایی است . علاوه بر این تاثیر مستقیم روی سرعت کار قالیشویی دارد.

وان فرش

این مورد منحصرا در کنار دستگاه تمام اتومات قالیشویی کاربرد دارد و بهترین گزینه برای خیس کردن ابتدایی فرش های لول شده است .انواع آماده پلاستیکی آن تا طول 4 متر در بازار موجود می باشد . همچنین در صورت سفارش مشتری نوع فلزی و چرخدار آن قابل ساخت است.

دستگاه اتومات قالیشویی

به جرات میتوان گفت امروزه با تراکم بالای کاری و بحث صرفه اقتصادی استفاده از دستگاه قالیشویی هوشمند به یک امر اجتناب ناپذیر تبدیل شده است. نه تنها استفاده از این دستگاه به کارها سرعت می بخشد بلکه آسودگی خاطر از انجام صحیح شستشو از سوی مشتریان بر اعتبار قالیشویی می افزاید.

جزئیات و کیفیت ساخت دستگاه قالیشویی هوشمند را میتوانید در این قسمت مطالعه بفرمایید.